the blog

Latest news.

Arama Ağı Reklamları

Arama Ağı Reklamları

Bilgiye ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu olarak kullanılan arama ağları, performans pazarlaması için dijital platformda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Doğru mesajın, doğrudan hedef kitleye ulaştırıldığı pazarlama yöntemi olarak cevaplanan SEM nedir sorusu, bu yöntemin amacını da özetler. SEM (Search Engine Marketing), arama ağlarında markanızın görünür olmasını sağlayan, marka bilinirliğinizi artıran bir dijital pazarlama yöntemidir. Kullanıcıların arama ağlarındaki kullanım alışkanlıklarına göre geliştirilen dijital reklam ve pazarlama stratejileri vasıtasıyla, markaya yönelik ilgi arttırılabildiği gibi yeni kullanıcılara da ulaşılması bu yolla mümkündür.

Her gün milyonlarca aramanın yaptığı Google’da zirvede yer almanın işletmenize getireceği faydayı hiç düşündünüz mü? Bu, işinizin kapsamına göre, onlarca potansiyel müşteri demek. Google aramalarında yer alarak internet sitenizin trafiğini ya da ürün satışlarınızı ciddi bir şekilde artırabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmeniz içinse en etkili yöntem “Arama Ağı Reklamları”dır. Arama Ağı Reklamları ile belirleyeceğiniz kelimede kullanıcıların karşısına direkt siz çıkabilirsiniz. Bu reklam modeli, istediği ürünü veya hizmeti Google’dan aramaya başlayan kullanıcılara ulaşmak için hem verimli hem de oldukça hesaplı bir yöntemdir. Çünkü dünyanın en büyük arama motoru olan Google, dev bir müşteri havuzunu reklam verenlerle buluşturur!

Arama Ağı Reklamları Süreç Yönetimi Nasıl Olmalı?

Hedef kitleye yönelik “doğru” arama terimleri belirlenmeli.
Ürün ve hizmetlerin en iyi şekilde müşteriye anlatılması sağlanmalı.
Hedeflenen coğrafi bölge ve hedef kitleye göre, günlük bütçeyi belirlenmeli ve zaman planlaması yapılmalı.
Reklamların yayınlanmasının ardından “doğru” hedef kitle sizin ürünlerinize ulaşmalı.
Kampanya süresince AdWords ve Analytics verilerinden performans takibi yapılmalı, kampanyanız anahtar kelime, reklam grubu süreç boyunca optimize edilmeli, en verimli sonuca ulaştırılması sağlanmalı.
Ürün ve hizmet değişikliklerinde ya da sektörel farklılıklarda Arama Ağı Reklamları güncel duruma göre adapte edilmeli.

Liderliğin İlk Aşaması: Doğru İçerik, Güçlü Söylem!

Arama Ağı Reklamları’nda başarılı bir sonuç elde etmenin en önemli yolu, reklamınızın sayfanın en üstünde yer almasıdır. Bunu sağlamak için de çeşitli kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki Google’ın kullanıcıların aramalarına yönelik en alakalı sonucu göstermek için ne kadar titiz davrandığını anlamak. Yani söz konusu kelimeleri içerse de kullanıcılara fayda sağlamayacak içerik ve reklamlar Google tarafından görmezden gelinir, hatta engellenir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise verdiğiniz reklamın performansının doğru analiz edilmesi. Doğru anahtar kelime ya da kelime gruplarının yanı sıra etkili ve güçlü söylemler, reklamınızı gören kullanıcıların sizi tercih etmesine büyük katkı sağlar. Tüm bunların kendi müşteri potansiyelinize uygun kitle hedeflemeleri, doğru bütçe planlamaları ve tekliflerle rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları Hangi Modelleri İçerir?

Arama Ağı Reklamları, sadece Google arama sonuç sayfasında çıkanlarla sınırlı değildir. Dinamik Arama Ağı Reklamları, Alışveriş Reklamları ve Mobil Uygulama Reklamları gibi modellerle de dilediğiniz kitleye etkili bir biçimde ulaşmanız mümkün.

Dinamik Arama Ağı Reklamları

Dinamik Arama Ağı Reklamları modelinde Google botları tarafından siteniz taranır ve hedeflerinize en uygun anahtar kelimeler seçilerek reklamlarınız gösterime sunulur. Yani, müşteri ürününüzle ilgili arama yaptığında Google AdWords ürününüz için dinamik olarak bir reklam üretir. Dinamik Arama Ağı Reklamları modeliyle reklamlarınız her daim güncel olur, internet sitesi trafiği ve satış konusunda ciddi bir artış sağlanır ve en önemlisi zamanınızı reklamlara değil, işinizi geliştirmeye ayırırsınız.

Alışveriş Reklamları

Bu reklam modeli, e-ticaret siteniz varsa satacağınız ürünü tanıtmak ve kendi sitenize trafiği artırmak için biçilmiş kaftandır. Bu modeli kullanmak için Google’a ürün verilerinizi gönderirsiniz. Ardından da isim, fiyat, ürün fotoğrafı ve internet sitesi adresinizle birlikte Google arama sonuçlarında yerinizi alırsınız. Potansiyel müşterileriniz ürünü aradığında, sizin ürününüzle direkt buluşur siz de reklamlarınızdan maksimum verimi alırsınız. Bunun yanı sıra da sitenize trafiği artırıp daha fazla satışın önünü açarsınız. Alışveriş Reklamları; ürün grubu ve kategorileri için açık arttırma yöntemi ile çalışır, anahtar kelime hedeflemesi yapılmaz ve reklam metni içermez. Yalnızca öne çıkarmanız gereken ürünü belirlemeniz yeterlidir.

Mobil Uygulama Reklamları

Arama Ağı Reklamları arasında hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan bir model de Mobil Uygulama Reklamları’dır. Akıllı telefonlar ve tabletlerin artık hayatın vazgeçilmezlerinden olmasıyla milyonlarca kişiye bu modelle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Markanızın bir mobil uygulaması varsa, mobil uygulama reklamları ile Google Play ve Apple App Store’daki indirme bölümüne kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Uygulamanız için oluşturacağınız reklam, sizin belirleyeceğiniz şablon doğrultusunda Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklam Ağı, Geçiş Reklamları, Banner Reklamları ve Google Play yükleme ekranı seçenekleriyle kullanıcıların karşısına çıkar. Bu sayede uygulamanızın indirme sayısını artırıp geniş bir müşteri portföyü elde edebilir, markanıza ait ürünleri veya yeni hizmetlerinizi bu uygulama üzerinden hedef kitlenize tanıtabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları ile sektörünüzdeki rakipleri bir bir geride bırakmak ve işletmenizi hedef kitlenizle buluşturmak için Sempeak en uygun çözümleri sizlerle buluşturur. Yaratıcı ve deneyimli ekibi ile performans artırımında öncü bir marka haline gelen Sempeak’in işletmenize özel sunacağı seçenekleri değerlendirerek marka bilinirliğinizi artırmaya ve işletmenizi büyütmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Author:

A WordPress Commenter on Ağustos 27, 2021 AT 01 pm

Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.